Polyimide Tape — Calculate price per kilogram (or per lbs)

We were recent­ly asked to pro­vide the price per kilo­gram ($/kg) or the price per pound ($/lbs) of our poly­imide tape. The fol­low­ing exam­ple describes how this can be done:

First, col­lect all the infor­ma­tion required

  • Dimen­sions of the poly­imide tape includ­ing film thick­ness, adhe­sive thick­ness, roll length, roll width
  • Den­si­ty of the poly­imide
  • Den­si­ty of the adhe­sive
  • Price per roll of the poly­imide tape

This exam­ple will assume PIT5S/510mm so has the fol­low­ing infor­ma­tion:

  • Dimen­sions of poly­imide tape: 51cm (Width), 0.0127cm (Thick­ness), 3300 cm (Length), Adhe­sive Thick­ness 0.00254cm
  • Den­si­ty of Poly­imide: 1.42g/cc
  • Den­si­ty of Adhe­sive: 0.3g/cc (this is a good approx­i­ma­tion for all adhe­sive types)
  • Price per roll: $552.59/roll (+25 roll pric­ing)

Then we start cal­cu­lat­ing:

  • Poly­imide: 51cm (W) x 0.0127cm (T) x 3300cm (L) x 1.42 g/cc (D)= 3035 grams
  • Sil­i­cone Adhe­sive: 51cm (W) x 0.00254cm(T) x 3300cm (L) x 0.3 g/cc (D) = 128g
  • 3035grams + 128grams = 3163grams = 3.163kgs = 6.97 lbs
  • Price is: $552.59/3.163kg = $174.70/kg ($79.28/lbs)

For more infor­ma­tion, you can con­sult our com­plete list of poly­imide tapes, or you can com­pare our poly­imide films and tapes. Should you have any oth­er ques­tions, please con­tact us or vis­it the CAPLINQ web­site today to find out more, or for more infor­ma­tion.

About Chris Perabo

Chris is an energetic and enthusiastic engineer and entrepreneur. He is always interested in taking highly technical subjects and distilling these to their essence so that even the layman can understand. He loves to get into the technical details of an issue and then understand how it can be useful for specific customers and applications. Chris is currently the Director of Business Development at CAPLINQ.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *